Památky na Ukrajině

Kyjev

Ukrajinské hlavní město Kyjev vás jistě ohromí svou velikostí. Centrum města se nazývá Majdan Nezaležnosti. Název obřího náměstí v centru Kyjeva znamená Náměstí nezávislosti a svůj název získalo v roce 1991 po rozpadu Sovětského svazu, kdy Ukrajina získala nezávislost. Nejstarší památkou je Chrám svaté Sofie, který pochází z 11. století. Název chrámu je odvozen od cařihradského chrámu Hagia Sofia. Chrám byl během své existence několikrát poničen, nejvíce roku1240 při nájezdu Tatarů. Dnešní podoba chrámu – devatenáct zelených věžiček pochází ze 17. století, kdy byl přestavěn ve stylu ukrajinského baroka. Dnes je součástí světového dědictví UNESCO a v srpnu 2007 byl vyhlášen jedním ze sedmi divů Ukrajiny. Ke chrámu svaté Sofie přiléhá obří zvonice. Ze zvonice je nádherný výhled na obrovské Michajlovské náměstí, na jehož kraji stojí Chrám svatého Michala.

Dalším ze sedmi divů Ukrajiny je Kyjevskopečerská lávra - unikátní jeskynní klášter. Lávra je označení pro vysoce postavený mužský klášter, pečery Ukrajinské památkyznamená jeskyně. Jedná se o pravoslavný klášter, proto musíte jeho návštěvě přizpůsobit svůj oděv. Z prosklených rakvíse na vás dívají mumifikovaní mniši, kterým občas vykukuje z mumie seschlá ruka. Místní lidé se u rakví zbožně křižují a líbají sklo.Při návštěvě zažijete neopakovatelnou poklidnou podzemní atmosféru mezi věčně spícími mnichy.

Za návštěvu stojí i perla socialistického realismu - Matka vlasti a muzeum Velké vlastenecké války. V podstavci se nachází muzeum

Velké vlastenecké války, na podstavci stojí obří ženská válečnice se štítem a mečem. (Výška Matky vlasti je 102 metrů a je tedy vyšší než Socha svobody v New Yorku, která měří 93 metrů). V podstavci se nachází typické potemnělé a pochmurné ukrajinské muzeum, jehož ponurost je ještě umocněna obrovským množstvím místností téměř bez návštěvníků. Všechny popisky jsou psány v azbuce. Návštěvník má ale v tomto muzeu možnost pochopit, jak moc Ukrajina za 2. světové války trpěla. Kromě bezprostředních fotek oběšenců a dalších obětí války mezi exponáty nechybí šibenice, bič, kterým nacisté trestali místní obyvatelstvo, ani rukavice z lidské kůže.

Kamenec Podolský

Najdeme tu pamětihodnosti jako je starobylý hrad, katedrála svatého Petra a Pavla, městská radnice a městské hradby. Kamenec Podolský se od konce 90. let stává stále oblíbenější turistickou destinací. Každoročně se tu konají různé festivaly včetně ukrajinského mistrovství v letech balonem, automobilové závody a nejrůznější hudební a divadelní akce, které přilákají až 140 000 turistů ročně. Místní historický komplex byl také zvolen za jeden ze sedmi divů Ukrajiny.

Chortycja

Chortycja je největší ostrov na Dněpru. Leží na jihu Ukrajiny na území obce Záporoží. Ostrov je 12 km dlouhý, jeho průměrná šířka je 2,5 km. Tento ostrov sehrál významnou roli v dějinách země. Ve středověku byl důležitou obchodní stanicí. Během 16. století se stal rozsáhlou kozáckou pevností. V 18. století ho obsadili Rusové a sloužil jim jako základna při bojích proti Turkům. Dnes se na ostrově nachází národní muzeum, které zachycuje dějiny od doby kamenné až do 20. století. Také můžete navštívit Muzeum záporožského kozáctva. Z ostrova je krásný výhled na obří přehradu na Dněpru.

Chersonésos

Chersonésos je bývalá kolonie starověkého Řecka, která byla založena v 6. století před naším letopočtem. Najdeme ji na okraji města Sevastopol na Krymském poloostrově v jižní části Ukrajiny. Ve 2. století před Kristem město přešlo pod nadvládu Bosporského království. Od 1. století našeho letopočtu bylo pod kontrolou Říma až do 4. století našeho letopočtu, kdy bylo dobyto Huny. Od 6. století spadalo pod Byzantskou říši až do roku 980, kdy přešlo pod vliv Kyjevské Rusi.

Po rozpadu Kyjevské Rusi se vrátilo zpět do rukou Byzantské říše a ve 14. století bylo zničeno mongolskými nájezdníky v čele s Nogai Khanem, prapravnukem slavného Čingischána. Od této doby bylo opuštěno. V současnosti se ruiny antického města nacházejí na Sevastopolském předměstí. Ruiny začala postupně odkrývat ruská vláda v roce 1827. Dnes jsou ruiny Chersonésu vyhledávanou turistickou atrakcí, ale jsou bohužel v ohrožení kvůli rozrůstání města Sevastopol i kvůli probíhající pobřežní erozí.

Chotyňská pevnost

Středověká Chotyňská pevnost se byla vybudována na jihu Západní Ukrajiny na řece Dněstr u hranic s Rumunskem. Pevnost byla založena v 10. století jako hraniční pevnost na jihozápadě Kyjevské Rusi. Původní pevnost byla postavena pouze ze dřeva a hlíny. Do své dnešní podoby byla přestavěna v roce 1325, s různými přestavbami v letech 1380 a 1460.

 

 

Průvodce Ukrajinou

Zájezdy na Ukrajinu

Základní informace o Ukrajině

Historie Ukrajiny

Památky na Ukrajině

Příroda na Ukrajině

Kultura na Ukrajině

Tipy na výlety na Ukrajině

Ubytování na Ukrajině

Česko-ukrajinský a ukrajinsko-český online slovník

Kde, kam a jak v Ukrajině

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Ukrajiny

Avtonomna Respublika Krym Dnipropetrovska Oblast' Donetska Cherkaska Chernihivska Chernivetska Ivano-Frankivska Kharkivska Khersonska Khmelnytska Kirovohradska Kyjevská Kyyiv Luhanska Lvivska Mykolayivska Odeska Poltavska Sevastopol Sumska Ternopilska Vinnytska Volynska Zakarpatska Zaporizka Zhytomyrska Ровенская область
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde