Příroda na Ukrajině

Přírodní krásy jsou jedním z největších lákadel, za kterým sem přijíždějí turisté, aby strávili dovolenou právě v této destinaci. Můžete se těšit na bohatou faunu i flóru. Téměř nedotčená příroda nechává tušit příslib dobrodružství.

Ukrajina je státem, který je přímořský, ale zároveň má silné kontinentální rysy. Povrch pokrývají většinou nížiny nebo mírně zvlněné roviny, na severu Ukrajinská přírodamísty zbahněné. Výraznější pohoří jsou pouze na západě země, kde na Ukrajinu zasahuje pásmo Karpat. Najdeme tu malebnou panenskou přírodu, která je civilizací jen málo dotčená. Nachází se tu mnoho rozličných biotopů. Na jinak plochém pobřeží Černého moře se tyčí mohutné vápencové pásmo Krymských hor. Zbytek země vyplňují monotónní táhlé nížiny pokryté většinou suchou travnatou a úrodnou stepí. Nížiny jsou členěné nižšími pahorkatinami; mezi nimi vynikají vápencové Podiľskyje Tovtry, v nichž je i nejdelší evropská jeskyně, pseudokrasová Optymystyčna. Hlavní řekou je Dněpr, který protéká i hlavním městem Kyjevem. Tato mohutná řeka dělí Ukrajinu na západnější Pravobřeží a východnější Levobřeží a je intenzivně ener­geticky využívána {šest velkých přehrad včetně legendárního Dněprogesu). Při hranicích s Rumunskem ústí Dunaj.

Podnebí je mírné a suché. Má velice výrazné prvky kontinentality. Jen v úzkém pásu na jihu země (především na Krymu) vládne teplé středomořské klima. Lesy pokrývají jen 17 % území.

 

 

Průvodce Ukrajinou

Zájezdy na Ukrajinu

Základní informace o Ukrajině

Historie Ukrajiny

Památky na Ukrajině

Příroda na Ukrajině

Kultura na Ukrajině

Tipy na výlety na Ukrajině

Ubytování na Ukrajině

Česko-ukrajinský a ukrajinsko-český online slovník

Kde, kam a jak v Ukrajině

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Ukrajiny

Avtonomna Respublika Krym Dnipropetrovska Oblast' Donetska Cherkaska Chernihivska Chernivetska Ivano-Frankivska Kharkivska Khersonska Khmelnytska Kirovohradska Kyjevská Kyyiv Luhanska Lvivska Mykolayivska Odeska Poltavska Sevastopol Sumska Ternopilska Vinnytska Volynska Zakarpatska Zaporizka Zhytomyrska Ровенская область
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde